Blog
Rozmyślania
Wacław Kopacka
Wacław Kopacka poeta bajkopisarz
4 obserwujących 62 notki 12943 odsłony
Wacław Kopacka, 8 maja 2017 r.

Czy Wszechświat jest ziarnisty?

854 33 3 A A A


Przed tym pytaniem uciec się nie da, tzn. przed pytaniem - czy nasz wszechświat ma strukturę ciągłą, czy strukturę ziarnistą?   To oznacza pytanie, czy jego wielkości takie, jak czas, przestrzeń,  potencjał, czy pochodzące od nich inne,  przez nas zdefiniowane wielkości, posiadają jakiś wymiar podstawowy z pomnożenia którego otrzymujemy długość, masę, jednostki czasu,  lub jakieś inne, którymi się posługujmy. 

Ciągłość - oznaczałaby, że nie posiada najmniejszych, już dalej niepodzielnych elementów i można    dzielić w nieskończoność, nigdy nie osiągając granicy podziału. 

W kierunku odwrotnym, czyli makroskopowym, musiałoby być podobnie tzn. nie mogłaby istnieć wielkość maksymalna i każda struktura mogłaby rosnąć do nieskończoności.

Przeciwnie - gdyby istniały w nim elementy niepodzielne takie, za jakie w starożytności uważano atomy, to oznaczałoby, że posiada strukturę ziarnistą, a wzajemne powiązanie wielkości fizycznych zobowiązywałoby do tego wszystkie fundamentalne wielkości i od nich pochodzące z nimi skojarzone.

Odpowiedź na to pytanie spróbujmy poszukać za pomocą algebry, która wprawdzie jest tylko zbiorem abstrakcyjnym, ale jej pewne zachowania - z ograniczoną wprawdzie, ale jakąś tam dokładnością - możemy przełożyć na świat realny, który jest naszym domem. 

Co do tego, że świat w mikroskali jest kwantowy nie można mieć chyba wątpliwości, gdyż to pokazują doświadczenia, jednak w przypadku świata makroskopowego nie widać tej kwantowości, chociaż przecież składa się z ziaren mikroświata. Efekt ten jest spowodowany tak zwanym rozmyciem makroskopowym. Przez rozmycie to nie zauważamy zjawisk kwantowych w makroskali, gdyż znikają w błędzie pomiarowym.

Na poziomie kwantowym pomiaru pojawia się zjawisko nieoznaczoności Heisenberga, ale nie jest to tak, jak przedstawiają niektórzy fizycy, że stanowi ono własność przyrody. Związane jest ono bowiem z metodyką pomiaru, gdzie oczekiwania dotyczące pomiaru są nieadekwatne do możliwości pomiarowych, które są uwarunkowane istotą rzeczy samej Natury. 

Algebra na liczbach z początku zbioru liczb całkowitych bardzo dobrze nadaje się do analizy fundamentalnych wielkości fizycznych, bo chociaż obecna technika nie dysponuje  możliwościami ich zmierzenia, to nie ma tam rozmycia, które jest charakterystyczne dla zdarzeń w makroświecie. 

Zacznijmy więc od czasu, bo to on jest głównym sprawcą " awantury w postaci ewolucji wszechświata na ekranie absolutu". Czas powoduje, że otaczający nas świat się zmienia, że ewoluuje, że byty się pojawiają i zanikają, że im dokładniej mu się  przyglądamy, tym bardziej się zachwycamy jego logiką, jego mądrością, jego zdolnością do tworzenia i niszczenia. Często nie rozumiemy, nie ogarniamy wszystkiego, co widzimy, niektóre rzeczy chcielibyśmy zmienić, ale musimy zaakceptować w końcu fakt, że nasze chęci, przynajmniej na tym etapie rozwoju wiedzy niewiele znaczą wobec ogromu natury. Nie znaczy to, że jesteśmy całkowicie zdani na łaskę sił natury, bo zawsze próbowaliśmy się do nich dostosować, lub z nimi walczyć, aby zapewnić sobie przetrwanie. Niepokojącym jest jedynie fakt, że z małymi wyjątkami, to były siły natury przykrojone  na naszą miarę. Nasz nie zawsze pełny sukces  nie był zależny od nas i trzeba przyznać, że Natura obchodziła się z nami z matczyną wyrozumiałością. Przed naprawdę wielkimi wyzwaniami przyroda nas jeszcze nie stawiała, a przynajmniej nie w takiej sytuacji, że albo wygracie i przeżyjecie, albo przegracie i nie przetrwacie. Należy się jednak spodziewać, że kiedyś to nastąpi i człowiek będzie musiał udowodnić swoją zdolność stawienia czoła właśnie takim wyzwaniom. Czy będą to siły natury, które postawią takie warunki, czy człowiek sam przez swoją lekkomyślność doprowadzi do takiej sytuacji - trudno rozstrzygnąć. Wiadomo tylko, że za pomocą już teraz  dostępnych mu  środków, jest w stanie  to spowodować.

Powróciwszy do czasu, który to temat był rozwijany w innym rozdziale, tutaj zaznaczę tylko, że czas posiada pewną formę liczebników oznaczających następstwo skutków po przyczynach: pierwszy, drugi, trzeci, .....kolejny...następny...enty stan zdarzenia ...itd. Widać tutaj jego strukturę w języku codziennym, gdzie zaznacza się wyraźny podział, bo trzeci jest trzecim, a nie trochę drugim, a trochę trzecim. Jeżeli teraz przejdziemy do pytania o fundamentalną strukturę czasu, to zaczynając od liczenia chwil czasu opatrzonych indeksem pierwszy - możemy oznaczyć jako jeden. Drugi - jako dwa i trzeci - jako trzy itd. Widzimy, że między pierwszym a drugim jest różnica jednego, a także między drugim, a trzecim także różnica jednego. Także między oznaczonymi bytami " a " ich kolejne wyrazy " an , an+1 , an+2 ,......  różnią  się indeksem [1]. O jakie stany w tym chodzi? Chodzi o powtarzalność cyklicznych krzywych przestrzennych ruchu. Ruch jako determinizm universum może się z pewnych względów odbywać (opisany  w innym rozdziale)  tylko po takich krzywych łamanych.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Lubię prowokować do myślenia. Większość moich notek postanowiłem poświęcić filozofii natury w oczekiwaniu, że może przez czysty przypadek, ktoś z autorytetów naukowych zreflektuje się, jak błędne pojęcia mogą prowadzić do kryzysu w pojmowaniu rzeczywistości i wprowadzać naukę w ślepą uliczkę. Część ludzi nauki zdaje sobie sprawę z tej sytuacji, ale nie mogą z tym nic zrobić, gdyż zostali "zaczadzeni gotowcami" pojęć już w młodości w szkolnych czasach i te zbitki pojęciowe stały się ich anatomią myślenia. Nie znajdują się z tego powodu na pozycjach straconych, ale procesy przestawienia perspektywy pojmowania natury są trudne, a nawet czasem bolesne. Bólu jednak nikt nie lubi sobie sam zadawać, więc często już nawet niejasna perspektywa zetknięcia się z nim powoduje, że odrzucone zostaje wszystko jak leci, bez zagłębiania się w temat. Dla nich mam taką radę - nie bójcie się nowego!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • foton999 ---------------------------------- Widzisz, matematyka jest tylko bezdusznym narzędziem...
  • foton999 "(1) każdemu punktowi przestrzennego p przestrzeni S można przypisać wielkość...
  • Tomasz Karwowski ---------------------------------------- Bardzo skromne jak na wysiłek, jaki...

Tagi

Tematy w dziale Technologie